VAUHTI!-toiminta

Vauhtia erityistä tukea tarvitsevien lasten, nuorten ja perheiden vapaa-aikaan ja harrastamiseen

VAUHTI! on harrastus- ja vapaa-ajan toimintaa harrastamiseen erityistä tukea tarvitseville lapsille, alle 30-vuotiaille nuorille sekä heidän läheisilleen yli diagnoosirajojen. Toimintaa järjestetään Pohjois-Savon alueella.

Järjestämme lasten ja nuorten harrasteryhmiä sekä tapahtumia yhteistyössä muiden toimijoiden kanssa. Yhdessä tehdään mukavia ja monipuolisia asioita, kuten retkeillään, pelataan pelejä, musisoidaan, askarrellaan ja kokeillaan uusia liikuntalajeja. Toiminta suunnitellaan yhdessä osallistujien kanssa.

Ota yhteyttä!

Katja Ihalainen

VAUHTI!-toiminta, suunnittelija
Puhelin: 044 901 8320

Anu Hämäläinen

Järjestösuunnittelija / VAUHTI! -toiminta suunnittelija
Puhelin: 044 4915 567

Petri Partanen

VAUHTI!-toiminta, suunnittelija
Puhelin: 044 901 2557

Tavoitteet

VAUHTI!-toiminnan tavoitteena on erityistä tukea tarvitsevien lasten ja nuorten yhdenvertaisuus ja osallisuus sekä mahdollisuus elää omannäköistä hyvää elämää:

  • Lapsen osallisuus ja yhdenvertaisuus harrastus- ja vapaa-ajan toiminnassa lisääntyy: omannäköisen harrastuksen löytyminen, onnistumisen kokemusten saaminen ja perheen yhdessä tekemisen vahvistuminen
  •  Perheen ja vanhempien jaksaminen vahvistuu: voimavaroja arkeen tiedon ja vertaistuen avulla
  •  Tietoisuus ja yhdenvertaisuus lisääntyy erityistä tukea tarvitsevien lasten ja nuorten kohtaamisessa

”Erityistä tukea tarvitsevan lapsen/nuoren kasvaminen niin, että hänellä on samat mahdollisuudet kuin muillakin saman ikäisillä lapsilla/nuorilla”

VAUHTI!-toiminnan tavoite


Vauhti! on myös Facebookissa  ja Instagramissa – tutustu ja tykkää!

VAUHTI!-toiminnan tietosuojaseloste